Yabancı Diller YüksekokuluGuneyKuzeySarıtepeEnglishYADYOK


BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU (YADYOK)

İNGİLİZCE YETERLİK SINAVI - BUEPT (BÜYES) ve TWE (Yazma Sınavı)

SINAV TARİHİ: 17 Ağustos 2016

SINAV SAATLERİ:

BUEPT/BÜYES:                    10:00 – 14:30  (En geç 09:00’da sınav yerinde olunuz.)
TWE:                                       13:00 – 14:30  (En geç 12:00’da sınav yerinde olunuz.)

BAŞVURU TARİHLERİ:

2016 Girişli Yeni Yerleştirilen Lisans Öğrencileri için: 
12 Ağustos 2016 (saat 10.00) - 15 Ağustos 2016 (saat 17.00’a kadar)

Hazırlık Beklemeli / Hazırlık İzinli / Öğrenimine Ara Vermiş /Af Kanunu Kapsamında Başvuran Öğrenciler ve Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi Olmayan Adaylar İçin
29 Temmuz 2016 (saat 10.00) - 12 Ağustos 2016 (saat 17.00’a kadar)

SINAV SALONLARI:

Sınav salonları 16 Ağustos 2016 tarihinde Kuzey Kampus Yeni YADYOK Binası girişinde bulunan panoda ve YADYOK web sayfasında (www.yadyok.boun.edu.tr) ilan edilecektir.

SINAV SONUÇLARI:
Sınav sonuçları 25 Ağustos 2016 tarihinde Kuzey Kampus Yeni YADYOK Binası girişinde bulunan panoda ve YADYOK web sayfasında (www.yadyok.boun.edu.tr) ilan edilecektir.

SINAV BAŞVURU SÜRECİ

Sınav başvuru süreci iki adımdan oluşmaktadır:

 1. Başvuru formunun doldurulması

 2. Sınav ücretinin ödenmesi

Sınava girebilecek durumda olan farklı statülerdeki adayların sınav başvuru sürecinde izlemeleri gereken adımlar aşağıda açıklanmaktadır. Lütfen tüm bilgileri dikkatli bir şekilde okuyunuz:

1. ADIM: BAŞVURU FORMUNUN DOLDURULMASI

2016 GİRİŞLİ YENİ YERLEŞTİRİLEN LİSANS ÖĞRENCİLERİ

2016 girişli yeni yerleştirilen Lisans öğrencilerimizden, 17 Ağustos 2016 tarihli BUEPT/BÜYES veya TWE sınavına girmek isteyenlerin http://registration.boun.edu.tr/buis/buisapps/incoming.aspx adresi üzerinden TC kimlik numaralarını ve ÖSYM'de kayıtlı olan tam isim ve soyadlarını kullanarak sınav başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

TOEFL® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sınavlarına girerek genel toplamda minimum geçer notu almış (TOEFL® PBT 550; TOEFL® IBT 79; IELTS Akademik 6.5) ancak yazma bölümünde minimum geçer notu (TOEFL® PBT Writing/Yazma bölümü: min. 4.5; TOEFL® IBT Writing/Yazma bölümü: min. 22, IELTS Akademik Writing/Yazma bölümü: min. 6.5) alamamış öğrencilerimiz, BUEPT/BÜYES sınavı ile aynı tarihte saat 13:00’da verilecek olan Yazma Sınavı’na (TWE) girebilirler.

Öğrencilerimizin Yazma Sınavı’na (TWE) girebilmeleri için, sınav başvuru tarih aralığında, TOEFL® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sınavında genel toplamda geçer not aldıklarını gösteren sonuç belgelerini en geç 15 Ağustos 2016 saat 17:00’a kadar YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi’ne (Tel: 0212-359-4503) başvurarak onaylatmaları ve böylece Yazma Sınavı’nı (TWE) alacakları bilgisinin sisteme işlenmesini sağlamaları gerekmektedir.

İngilizce bilgi düzeyinin İngilizce Yeterlik şartlarını karşılamayacağını düşünen 2016 girişli yeni yerleştirilen lisans öğrencilerimiz, BUEPT/BÜYES’e girmek zorunda değildirler. İngilizce yeterliğini BUEPT/BÜYES, TOEFL® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sınavlarından biriyle kanıtlamayan 2016 girişli yeni yerleştirilen lisans öğrencilerimizin İngilizce seviyeleri, 19 Eylül 2016 tarihinde düzenlenecek olan Düzey Belirleme Sınavı (DBS) ile belirlenecek ve öğrencilerimiz sınav sonuçlarına göre ilgili Programlara yerleştirileceklerdir.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ HAZIRLIK ÖĞRENCİLERİ

 • 2015 girişli Hazırlık sınıfı öğrencilerinin sınav başvurusu ya da ödeme yapmalarına gerek YOKTUR.

 • KAYITLI Durumda olan Hazırlık İzinli Öğrenciler: Sınav başvurusu yapmaları GEREKLİDİR, ödeme yapmalarına gerek YOKTUR.

 • KAYITSIZ Durumda olan Hazırlık Beklemeli Öğrenciler: Sınav başvurusu ve ödeme yapmaları GEREKLİDİR.

Sınav başvurusu yapması gereken hazırlık öğrencilerimizin, http://registration.boun.edu.tradresinden ÖBİKAS kullanıcı adı ve şifresi ile STUDENTS menüsü altından Student Information alanına giriş yapmaları ve menüde bulunan Proficiency Exam  Application Form seçeneğini kullanmaları gereklidir.

Solak öğrencilerimizin, http://registration.boun.edu.tr adresinden ÖBİKAS kullanıcı adı ve şifresi ile STUDENTS menüsü altından Student Information alanına giriş yapmaları ve ana menüde bulunan ID Info kısmına girerek, Left Handed seçeneğini işaretlemeleri gereklidir.

TOEFL® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sınavlarına girerek genel toplamda minimum geçer notu almış (TOEFL® PBT 550; TOEFL® IBT 79; IELTS Akademik 6.5) ancak yazma bölümünde minimum geçer notu (TOEFL® PBT Writing/Yazma bölümü: min. 4.5; TOEFL® IBT Writing/Yazma bölümü: min. 22, IELTS Akademik Writing/Yazma bölümü: min. 6.5) alamamış öğrencilerimiz, BUEPT/BÜYES sınavı ile aynı tarihte saat 13:00’da verilecek olan Yazma Sınavı’na (TWE) girebilirler.

Öğrencilerimizin Yazma Sınavı’na (TWE) girebilmeleri için, sınav başvuru tarih aralığında, TOEFL® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sınavında genel toplamda geçer not aldıklarını gösteren sonuç belgelerini en geç 12 Ağustos 2016 saat 17:00’a kadar YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi’ne (Tel: 0212-359-4503) başvurarak onaylatmaları ve böylece Yazma Sınavı’nı (TWE) alacakları bilgisinin sisteme işlenmesini sağlamaları gerekmektedir.

ÖĞRENİMİNE ARA VERMİŞ/AF KANUNU KAPSAMINDA BAŞVURAN ÖĞRENCİLER VE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ OLMAYAN ADAYLAR

Bu adayların sınav başvurusu yapmaları ve sınav ücretini yatırmaları GEREKLİDİR. Adaylar sınav başvurusunu http://registration.boun.edu.tr/BUIS/BUISAPPS/ExtProfApplication.aspx adresinden yapacaklardır. Sistemde daha önceden kayıtlı olmayan adayların, öncelikle yeni kullanıcı oluşturmaları gerekmektedir.

Adayların sınav başvuru formunda sınav tipi olarak BUEPT seçeneğini seçmeleri gereklidir. Ancak, TOEFL® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sınavlarına girerek genel toplamda minimum geçer notu almış (TOEFL® PBT 550; TOEFL® IBT 79; IELTS Akademik 6.5) ancak yazma bölümünde minimum geçer notu (TOEFL® PBT Writing/Yazma bölümü: min. 4.5; TOEFL® IBT Writing/Yazma bölümü: min. 22, IELTS Akademik Writing/Yazma bölümü: min. 6.5) alamamış olanlar, sınav tipi olarak TWE seçeneğini seçerek sadece yazma sınavına girebilirler. 

TWE sınavında başarılı olanların, İngilizce Yeterlilik muafiyeti için , TOEFL® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sonuç belgeleri ile YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi’ne (Tel: 0212-359-4503) başvurarak belgelerini onaylatmaları gerekmektedir. , TOEFL® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sonuç belgesini onaylatanlar haricinde sınav tipi olarak TWE seçenlerin sınav sonuçları kabul edilmeyecektir.

2. ADIM: SINAV ÜCRETİNİN ÖDENMESİ

Sınav formu doldurulduktan SONRA, sınav ücreti ödemesi gereken adaylar ödemeyi iki şekilde gerçekleştirebilir:

 1. Garanti Bankası ATM veya ofislerinden “Ödemeler -> Üniversite/ÖSYM -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” seçenekleri ile

 2. Garanti Bankası Internet Şubesinden “Ödemeler -> Kurum -> Üniversite/ÖSYM -> Üniversite -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” seçenekleri ile

Ödeme için havale ya da EFT seçenekleri KULLANILAMAZ.

Ödeme işlemi gerçekleştirilirken Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık öğrencilerinin, Öğrenci Numaralarını; Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmayan adayların, T.C. Kimlik Numaralarını; Yabancı Uyruklu adayların ise, Pasaport Numaralarını kullanmaları gerekmektedir.

SINAV ÜCRETİ:

KAYITSIZ HAZIRLIK BEKLEMELİ ÖĞRENCİLERİN SINAV ÜCRETLERİ:

BUEPT: 130 TL;      

TWE (Yazma): 50 TL;     
   
Reading (Okuma): 40 TL;  

Listening (Dinleme): 40 TL

DİĞER ADAYLARIN SINAV ÜCRETİ:

BUEPT: 200 TL     

Yazma (TWE): 70 TL (Sadece Yazma Sınavı’na girecek adaylar için)

GENEL UYARILAR:

 • Sınav başvurusu ya da ödemesi gerçekleşmeyen adaylar sınava giremez.

 • Sınav ödemesi, online sınav başvurusu tamamlanmadan yapılamaz.

 • Sınav için yanınızda 2 adet resimli kimlik (öğrenci kimlik kartı, ehliyet, pasaport) ve siyah veya mavi renkte tükenmez kalem bulundurmanız gerekmektedir. Fotoğrafınız güncel değil ise sizden bir adet kimlik kartı daha göstermeniz istenebilir.

 • Sınav yapıldıktan sonra para iadesi yapılmaz.

 • TOEFL® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sonuç belgesini YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi’ne (Tel: 0212-359-4503) başvurarak onaylatanlar haricinde sınav tipi olarak TWE seçen adayların sınav sonuçları kabul edilmeyecektir.

YADYOK proficiency example

İngilizce Yeterlilik Sınavı: BÜYES/BUEPT
http://yadyok.boun.edu.tr/birim/ogrenci-el-kitabi.htm#12