Yabancı Diller YüksekokuluGuneyKuzeySarıtepeEnglishYADYOK


BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU (YADYOK)

İNGİLİZCE YETERLİLİK SINAVI - BUEPT (BÜYES) ve TWE (Yazma Sınavı)

SINAV TARİHİ: 11 Ağustos 2015

SINAV SAATLERİ:

BUEPT/BÜYES Saati:            10:00 – 14:25  (En geç 09:00’da sınav yerinde olacak şekilde)
TWE (Yazma Sınavı) Saati:    13:00 – 14:25  (En geç 12:00’da sınav yerinde olacak şekilde)

Geç kalanlar sınava alınmayacaktır.

SINAV BAŞVURU SÜRECİ

Sınav başvuru süreci, başvuru formunun doldurulması ve gerekli ücretlerin ödenmesi şeklinde iki adımdan oluşmaktadır. Sınava girebilmek için adayların gereken her iki adımı da tamamlamış olmaları zorunludur. Sınava girebilecek durumda olan adayların adımları aşağıda açıklanmaktadır.

Lütfen bu sayfada verilen bütün bilgileri okuyunuz.

BAŞVURU TARİHLERİ VE SAATLERİ:

Hazırlık Beklemeli / Hazırlık İzinli Öğrenciler / Lisansüstü/Yatay Geçiş/ ÖYP Adayları/ Ara Vermiş/Aflı Öğrenciler ve Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi Olmayıp Sınava Girmek İsteyen Adaylar İçin :

7 Temmuz 2015 (saat 10.00)- 6 Ağustos 2015 (saat 17.00'a kadar) – Bu gruptaki öğrenciler/ adaylar için 6 Ağustos 2015 saat 17:00'dan sonra başvuru KABUL EDİLMEZ.

2015 Girişli Yeni Yerleştirilen Lisans Öğrencileri için:

3 Ağustos 2015 (saat 10.00)- 7 Ağustos 2015 (saat 17.00'a kadar) – Bu gruptaki öğrenciler için 7 Ağustos 2015 saat 17:00'dan sonra başvuru KABUL EDİLMEZ.

Sınav yerinizi 10 Ağustos 2015 Pazartesi saat 17.00 ' dan sonra, sınav sonuçlarınızı 20 Ağustos 2015 Perşembe günü saat 17.00 ' dan sonra Kuzey Kampus Yeni YADYOK Binası önündeki ilan panosundan veya YADYOK web sayfasından (www.yadyok.boun.edu.tr) öğrenebilirsiniz.

1. ADIM: BAŞVURU FORMUNUN DOLDURULMASI

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ HAZIRLIK ÖĞRENCİLERİ

•  2014 girişli Hazırlık sınıfı öğrencilerinin sınav başvurusu yapmalarına ya da ödeme yapmalarına gerek YOKTUR .

•  KAYITLI Durumda olan Hazırlık İzinli Öğrenciler: Sınav başvurusu yapmaları GEREKLİDİR , ödeme yapmalarına gerek YOKTUR .

•  KAYITSIZ Durumda olan Hazırlık Beklemeli Öğrenciler: Sınav başvurusu yapmaları ve ödeme yapmaları GEREKLİDİR .

Sınav başvurusu yapması gereken hazırlık öğrencilerimizin, http://registration.boun.edu.tr adresinden Ö BİKAS kullanıcı adı ve şifresi ile STUDENTS menüsü altından Student Information alanına giriş yapmaları ve menüde bulunan Proficiency Exam Application Form seçeneğini kullanmaları gereklidir.

Solak öğrencilerimizin , ana menüde bulunan ID Info kısmına girerek, Left Handed seçeneğini işaretlemeleri gereklidir.

Öğrencilerimizden TOEFL IBT ya da IELTS (Akademik) sınavına girerek genel toplamda minimum geçer notu almış (TOEFL IBT – 79 / IELTS – 6.5) ancak yazma bölümünde minimum geçer notu (TOEFL IBT Writing/Yazma bölümü: min. 22, Akademik IELTS Writing/Yazma bölümü: min. 6.5) alamamış olanlar, BUEPT/BÜYES sınavı ile aynı tarihte saat 13:00 ' da verilecek olan Yazma Sınavı'na (TWE) girebilirler.

Öğrencilerimizin Yazma Sınavı'na (TWE) girebilmeleri için, sınav başvuru tarih aralığında, TOEFL veya IELTS sınavında genel toplamda geçer not aldıklarını gösteren sonuç belgelerini en geç 6 Ağustos 2015 saat 17:00 ' a kadar YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi'ne (Tel: 0212-359-4503) başvurarak onaylatmaları ve böylece Yazma Sınavı'nı (TWE) alacakları bilgisinin sisteme işlenmesini sağlamaları gerekmektedir.

2015 GİRİŞLİ YENİ YERLEŞTİRİLEN LİSANS ÖĞRENCİLERİ

2015 girişli yeni yerleştirilen Lisans öğrencilerinden, 11 Ağustos 2015 tarihli BUEPT/BÜYES veya TWE sınavına girmek isteyenler, 3 Ağustos 2015 saat 10.00- 7 Ağustos 2015 saat 17.00 arasında online olarak başvuru yapacaklardır.

•  Başvuru için, http://registration.boun.edu.tr/buis/buisapps/incoming.aspx adresine giriniz ve TC kimlik numaranIızı ve ÖSYM'de kayıtlı olan tam adınızı ve soyadınızı kullanarak gerekli bilgileri doldurunuz.

•  Tüm 2015 girişli yeni yerleştirilen Lisans öğrencilerinin, 10 Ağustos 2015 günü saat 10.00'da yapılacak olan YADYOK Düzey Belirleme Sınavı'na (DBS) girmeleri zorunludur. Düzey Belirleme Sınavı için herhangi bir kayıt veya ödeme yapılmayacaktır. Sınav yeri bilgileri, 7 Ağustos 2015 Cuma günü saat 17.00'dan sonra YADYOK web sayfasında (http://www.yadyok.boun.edu.tr) ilan edilecektir.

LİSANSÜSTÜ/YATAY GEÇİŞ/ ÖYP ADAYLARI/ARA VERMİŞ/AFLI ÖĞRENCİLER VE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ OLMAYIP SINAVA GİRMEK İSTEYENLER

Bu adayların sınav başvurusu yapmaları ve sınav ücretini yatırmaları GEREKLİDİR . Adaylar sınav başvurusunu http://registration.boun.edu.tr/BUIS/BUISAPPS/ExtProfApplication.aspx adresinden yapacaklardır. Sistemde daha önceden kayıtlı olmayanların, öncelikle yeni kullanıcı oluşturmaları gerekmektedir.

Adayların sınav başvuru formunda sınav tipi olarak BUEPT seçeneğini seçmeleri gereklidir. Ancak , TOEFL IBT ve/veya Akademik IELTS sınavlarından genel toplamda başarılı olup (TOEFL IBT: min. 79, Akademik IELTS: min. 6.5 puan) yazma bölümünde başarısız olanlar (TOEFL IBT Yazma bölümü: min. 22, Akademik IELTS Yazma bölümü: min. 6.5), sınav tipi olarak TWE seçeneğiniseçerek sadece yazma sınavına girebilirler.

TWE sınavında başarılı olanların, İngilizce Yeterlilik muafiyeti için TOEFL veya IELTS sonuç belgeleri ile YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi'ne (Tel: 0212-359-4503) 7 Temmuz 2015 saat 10.00- 6 Ağustos 2015 saat 17.00 arasında başvurarak belgelerini onaylatmaları gerekmektedir. TOEFL IBT ya da IELTS sonuç belgesini onaylatanlar haricinde sınav tipi olarak TWE seçenlerin sınav sonuçları kabul edilmeyecektir.

2. ADIM: SINAV ÜCRETİNİN ÖDENMESİ

Sınav formu doldurulduktan SONRA, ücret ödemesi gereken adaylar sınav ücretini iki yoldan ödeyebilir:

•  Garanti Bankası ATM veya ofislerinden “Ödemeler -> Üniversite/ÖSYM -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” seçenekleri ile.

•  Garanti Bankası Internet Şubesinden “Ödemeler -> Kurum -> Üniversite/ÖSYM -> Üniversite -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” seçenekleri ile.

ÖNEMLİ NOT: BANKALARDAKİ HAVALE VEYA EFT SEÇENEKLERİ KULLANILMAMALIDIR.

Boğaziçi Üniversitesi hazırlık öğrencileri ödemelerini Öğrenci Numarası kullanarak yapmaları gereklidir. Diğer adayların ise başvuru formunda belirttikleri T.C. Kimlik Numarasını ya da Yabancı Uyruklu Adaylar için ise Pasaport Numaralarını kullanarak ödeme yapmaları gereklidir.

SINAV ÜCRETİ:

KAYITSIZ HAZIRLIK BEKLEMELİ ÖĞRENCİLERİN SINAV ÜCRETLERİ:

BUEPT: 130 TL;
TWE (Yazma): 50 TL;
Reading (Okuma): 40 TL;
Listening (Dinleme): 40 TL

DİĞER ADAYLARIN SINAV ÜCRETİ:

BUEPT: 200 TL
Yazma (TWE): 70 TL (Sadece Yazma Sınavı'na girecek adaylar için)

GENEL UYARILAR:

•  Sınav başvurusu ya da ödemesi gerçekleşmeyen adaylar sınava giremez.

•  Sınav ödemesi, online sınav başvurusu tamamlanmadan yapılamaz.

•  Sınav yapıldıktan sonra para iadesi yapılmaz.

•  TOEFL IBT ya da IELTS sonuç belgesini onaylatanlar haricinde sınav tipi olarak TWE seçenlerin sınav sonuçları kabul edilmeyecektir.

 

YADYOK proficiency example

İngilizce Yeterlilik Sınavı: BÜYES/BUEPT
http://yadyok.boun.edu.tr/birim/ogrenci-el-kitabi.htm#12