Yabancı Diller YüksekokuluGuneyKuzeySarıtepeEnglishYADYOK


BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU (YADYOK)

İNGİLİZCE YETERLİLİK SINAVI - BUEPT (BÜYES) ve TWE (Yazma Sınavı)
10 HAZİRAN 2015, ÇARŞAMBA

BUEPT (BÜYES) Saati         : 10:00 – 14:25  (En geç 09:00’da sınav yerinde olunuz.)
TWE (Yazma Sınavı) Saati   : 13:00 – 14:25  (En geç 12:00’da sınav yerinde olunuz.)

Geç kalanlar sınava alınmayacaktır.

SINAV BAŞVURU SÜRECİ

BAŞVURU TARİHLERİ VE SAATLERİ: 21 Mayıs 2015,  Perşembe saat 10:00 – 5 Haziran 2015,  Cuma saat 17:00

Sınav yerinizi 9 Haziran 2015 Salı günü; sınav sonuçlarınızı ise 18 Haziran 2015 Perşembe günü Kuzey Kampüs Yeni YADYOK binası girişindeki ilan panosundan veya YADYOK web sayfasından (http://yadyok.boun.edu.tr) öğrenebilirsiniz.

I. SINAV BAŞVURUSU YAPMAYACAK VE SINAV ÜCRETİ ÖDEMEYECEKLER:

2014 girişli devam ve ortalama şartını yerine getiren Hazırlık sınıfı öğrencilerinin sınav başvurusu yapmalarına gerek yoktur. Bu öğrencilerimizin isimleri sınav listesine eklenecektir ancak SOLAK öğrencilerin http://registration.boun.edu.tr adresinden ÖBİKAS kullanıcı adı ve şifresi ile “Student Information” alanına giriş yaparak solak kutucuğunu işaretlemeleri gerekmektedir.

2014/2015 akademik yılı Hazırlık sınıfı öğrencilerimizden TOEFL IBT ya da IELTS (Akademik) sınavına girerek genel toplamda minumum geçer notu almış (TOEFL IBT – 79 / IELTS – 6.5) ancak yazma bölümünde minimum geçer notu (TOEFL IBT Writing/Yazma bölümü: min. 22, Akademik IELTS Writing/Yazma bölümü: min. 6.5) alamamış olanlar, BUEPT/BÜYES  sınavı ile aynı tarihte (10 Haziran 2015 Çarşamba) saat 13:00’da verilecek olan Yazma Sınavı’na (TWE) girebilirler. 

Öğrencilerimizin Yazma Sınavı’na (TWE) girebilmeleri için, sınav başvuru tarih aralığında, TOEFL veya IELTS sınavında genel toplamda geçer not aldıklarını gösteren sonuç belgelerini en geç 5 Haziran 2015,  Cuma saat 17:00’a kadar YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi’ne (Tel: 0212-359-4503) başvurarak onaylatmaları ve böylece Yazma Sınavı’nı (TWE) alacakları bilgisinin sisteme işlenmesini sağlamaları gerekmektedir.

II. SINAV BAŞVURUSU YAPACAK ANCAK SINAV ÜCRETİ ÖDEMEYECEKLER:

KAYITLI durumda olan Hazırlık İzinli öğrencilerimizin, sınav ücreti ödemeden sadece sınav başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Sınav başvurusu için 21 Mayıs 2015, Perşembe saat 10:00 – 5 Haziran 2015,  Cuma saat 17:00 arasında http://registration.boun.edu.tr adresinden ÖBİKAS kullanıcı adı ve şifresi ile “Student Information” alanına giriş yapılarak ilgili YADYOK seçenekleri kullanılmalıdır.   

III. SINAV BAŞVURUSU YAPACAK VE  SINAV ÜCRETİ ÖDEYECEKLER:

 1. KAYITSIZ durumda olan Hazırlık Beklemeli öğrencilerimiz

 2. Yüksek Lisans adayları

 3. Yatay Geçiş başvurusunda bulunan adaylar

 4. ÖYP başvurusunda bulunan adaylar

 5. Af kapsamındaki öğrenciler

 6. Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olup iki yıl veya üzeri süredir eğitimine ara vermiş olanlar

 7. Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmayıp sınava girmek isteyen kişiler

 8. Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmayan, TOEFL IBT ve/ya Akademik IELTS sınavlarından genel toplamda başarılı olup sadece Yazma Sınavı’na (TWE) girecek adaylar

KAYITSIZ Durumdaki Hazırlık Beklemeli Öğrencilerin Sınav Başvuru Süreci:

Sınav başvurusu için 21 Mayıs 2015, Perşembe saat 10:00 - 5 Haziran 2015,  Cuma saat 17:00 arasında http://registration.boun.edu.tr adresinden ÖBİKAS kullanıcı adı ve şifresi ile “Student Information” alanına giriş yapılarak ilgili YADYOK seçenekleri kullanılmalıdır. Daha sonra ilgili ekranda belirtilen sınav ücreti, Garanti Bankası ATM veya ofislerinden “Ödemeler -> Üniversite/ÖSYM -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” ya da Internet Şubesinden “Ödemeler -> Kurum -> Üniversite/ÖSYM -> Üniversite -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” seçenekleri ile ödenmelidir. BANKALARDAKİ HAVALE VEYA EFT SEÇENEKLERİ KULLANILMAMALIDIR. (Ödemeler, Öğrenci Kimlik Numaraları ile yapılmaktadır.)

KAYITSIZ Hazırlık Beklemeli Öğrencilerin Sınav Ücretleri:

BUEPT: 130 TL; 
TWE (Yazma): 50 TL; 
Reading (Okuma): 40 TL;
Listening (Dinleme): 40 TL

Lisansüstü/Yatay Geçiş/ ÖYP Adayları/Ara Vermiş/Aflı Öğrenciler ve Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi Olmayıp Sınava Girmek İsteyen Kişilerin Sınav Başvuru Süreci ve Sınav Ücretleri:

Sınav başvurusu 21 Mayıs 2015, Perşembe saat 10:00 – 5 Haziran 2015, Cuma saat 17:00 arasında http://registration.boun.edu.tr/BUIS/BUISAPPS/ExtProfApplication.aspx  adresinden yapılmalıdır.  Sisteme kayıtlı olmayanların, öncelikle yeni kullanıcı oluşturmaları gerekmektedir.  Daha sonra ilgili ekranda belirtilen sınav ücreti, Garanti Bankası ATM veya ofislerinden “Ödemeler -> Üniversite/ÖSYM -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” ya da Internet Şubesinden “Ödemeler -> Kurum -> Üniversite/ÖSYM -> Üniversite -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti”  seçenekleri ile ödenmelidir. BANKALARDAKİ HAVALE VEYA EFT SEÇENEKLERİ KULLANILMAMALIDIR. (Ödemeler, T.C. Kimlik Numaraları ile; Yabancı Uyruklu Adaylar için ise Pasaport Numaraları ile yapılmaktadır.)

Sınav Ücretleri:

--BUEPT: 200 TL  (Sınavın tümüne girecek adaylar için)   
--Yazma (TWE): 70 TL (Sadece Yazma Sınavı’na girecek adaylar için)

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmayan, TOEFL IBT veya Akademik IELTS  Sınavlarından Genel Toplamda Başarılı Olup Sadece Yazma Sınavı’na (TWE) Girecek Adayların Sınav Başvuru Süreci ve Sınav Ücretleri:

Yazma Sınavı (TWE), BUEPT/BÜYES sınavı ile aynı günde (10 Haziran 2015 Çarşamba) saat 13:00’da yapılmaktadır.   TOEFL IBT ve/veya Akademik IELTS  sınavlarından genel toplamda başarılı olup (TOEFL IBT: min. 79, Akademic IELTS: min. 6.5 puan) yazma bölümünde başarısız olanlar (TOEFL IBT Yazma bölümü: min. 22, Akademik IELTS Yazma bölümü: min. 6.5), Yazma Sınavı’na (TWE) 21 Mayıs 2015, Perşembe saat 10:00 – 5 Haziran 2015,  Cuma saat 17:00 arasında  http://registration.boun.edu.tr/BUIS/BUISAPPS/ExtProfApplication.aspx
adresinden once online başvuru yaparak ve ardından sınav ücretini ödeyerek girebilirler. Bu sınavı alacak adayların online başvuru formunda Sınav Tipi olarak TWE’yi seçmeleri gerekmektedir.  TWE sınavında başarılı olanların, İngilizce Yeterlilik muafiyeti için TOEFL veya IELTS sonuç belgeleri ile YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi’ne (Tel: 0212-359-4503) başvurarak belgelerini onaylatmaları gerekmektedir.

Sınav Ücreti: 

Yazma (TWE): 70 TL

GENEL UYARILAR:

* Sınav başvurusu ya da ödemesi gerçekleşmeyen adaylar sınava giremez.

* Sınav ödemesi, online sınav başvurusu tamamlanmadan yapılamaz.

* 5 Haziran 2015,  Cuma 17:00’dan sonra sınav başvurusu kabul edilmez.

* Sınav yapıldıktan sonra para iadesi yapılmaz.

SINAV GÜVENLİK KURALLARI

1. SINAVDA ADAYLARIN YANINDA BULUNDURMASI GEREKENLER:

Adayların sınava 2 adet resimli kimlik (öğrenci kimlik kartı, ehliyet, pasaport) ve siyah veya mavi renkte tükenmez kalemle gelmeleri gerekmektedir. Resmi kimlik kartındaki fotoğraf güncel veya iyi durumda değil ise adaydan ikinci bir kimlik kartı göstermesi istenebilir.

2. SINAVDA ADAYLARIN YANINDA BULUNDURMAMASI GEREKENLER:

 1. Cep telefonu, telsiz, çağrı cihazı vb. iletişim araçları.

 2. Fotoğraf makinesi, kamera, ses kayıt cihazları vb. görüntü ve ses kaydetmeye yarayan cihazlar.

 3. Tablet, taşınabilir bilgisayarlar vb. veri depolamaya elverişli elektronik cihazlar.

 4. Sınav sorularının yanıtlanmasında yardımcı olabilecek herhangi yazılı ve/veya kaydedilmiş kitap, broşür, ders notu, sözlük vb. her türlü yayın.

Yukarıda sözü geçen herhangi bir cihaz ve/veya aracın, sınav görevlileri tarafından bulunması halinde, sözü geçen cihaza ve/veya araca sınav görevlisi sınav süresi boyunca el koyacaktır.  Bu durumda cihazın kaybolma veya çalınmasından Üniversitemiz sorumlu tutulamaz.

3. SINAVDA UYGULANACAK KURALLAR

 1. Sınav salonuna girdikten sonra, adaylar ceketlerini salonda bulunan askılara asmalı veçantalarını ya oturdukları sıranın altına yerleştirmeli ya da görevlilerin görebileceği şekilde salonun ön veya arka bölümüne yerleştirmelidirler.

 2. Sınav sırasında adayların herhangi bir nedenle dışarı çıkması yasaktır.

 3. Sınav sırasında adaylar sınav görevlilerinin her türlü talimatlarına uymak zorundadır.

 4. Sınav görevlilerinin talimatlarına uymayan, sınav görevlilerine hakaret eden, fiilî saldırıdabulunan ve tehdit eden, sınav huzurunu bozacak herhangi bir eylemde bulunan, sınav salonunu terk etmesi yasaklanan zaman içinde terk eden ve sınavın yapılmasını herhangi bir şekilde engelleyen adayların kimlik bilgileri sınav görevlileri tarafından “Sınav İptal Tutanağı” na yazılır ve sınavlarının tüm bölümleri geçersiz sayılır.

4. KOPYA ÇEKME HALİNDE UYGULANACAK İŞLEMLER

Sınav sırasında kopya çeken, çekmeye teşebbüs eden, kopya veren ya da kopya çekilmesine yardım eden adayların sınavlarının tüm bölümleri geçersiz sayılacak ve haklarında disiplin işlemleri başlatılacaktır. İsimleri sınav görevlileri tarafından “Sınav İptal Tutanağı”na yazılarak sınavlarının tüm bölümleri geçersiz sayılacaktır.

a) Sınav görevlileri, sınava giren diğer öğrencileri rahatsız etmemek için, kopya çeken, çekmeye teşebbüs eden, kopya veren ya da kopya çekilmesine yardım eden adayları, sınavın ilgili bölümü bitenceye dek uyarmayabilir. Sınav görevlileri, sınavın o bölümü bittiğinde kopya çekmeye veya vermeye teşebbüs eden adayları uyarır ve sınavlarının tüm bölümlerinin geçersiz kılınması için gerekli işlemleri başlatır.

b) Sınav görevlileri kopya çeken, çekmeye teşebbüs eden, kopya veren ya da kopya çekilmesine yardım eden adayları, kopya eylemi tespit edildiği anda uyarmayı seçer ise uyarılan adaylar sınav görevlilerinin talimatlarına uymak zorundadırlar ve sınavlarının tüm bölümleri geçersiz sayılır.

c) Sınav sırasında kopya çeken, çekmeye teşebbüs eden, kopya veren ya da kopya çekilmesine yardım eden adaylar, sınav görevlileri tarafından ne zaman uyarılırsa uyarılsın, o anda sınav görevlilerinin talimatlarına uymak zorundadır. Sınav görevlilerinin talimatlarına uymayan, sınav görevlilerine hakaret eden, fiilî saldırıda bulunan ve tehdit eden, sınav huzurunu bozacak herhangi bir eylemde bulunan ve sınavın yapılmasını herhangi bir şekilde engelleyen adayların isimleri sınav görevlileri tarafından “Sınav İptal Tutanağı”na yazılır, güvenlik görevlileri çağrılır ve sınavlarının tüm bölümleri geçersiz sayılır.

Yukarıda açıklanan sınavda uygulanacak kurallardan herhangi birine aykırı hareket ettiği tespit edilen adayların tüm sınavları geçersiz sayılır.

YADYOK proficiency example

İngilizce Yeterlilik Sınavı: BÜYES/BUEPT
http://yadyok.boun.edu.tr/birim/ogrenci-el-kitabi.htm#12