Yabancı Diller YüksekokuluGuneyKuzeySarıtepeEnglishYADYOK


BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU (YADYOK)

İNGİLİZCE YETERLİLİK SINAVI (BUEPT/BÜYES* - TWE (Yazma Sınavı)
Not: BUEPT sınavı bazı yerlerde Türkçe adı olan BÜYES olarak geçmektedir.
14 AĞUSTOS 2014, PERŞEMBE

BUEPT/BÜYES Saati:  10:00 – 14:20  (En geç 09:00’te sınav yerinde olacak şekilde)
TWE (Yazma Sınavı) Saati: 13:20 – 14:40  (En geç 12:30’da sınav yerinde olacak şekilde)

Geç kalanlar sınava alınmayacaktır.

BUEPT/BÜYES Başvuru Kılavuzu

SINAV BAŞVURU SÜRECİ

BAŞVURU TARİHLERİ VE SAATLERİ: 21 Temmuz 2014, Pazartesi saat 14:00 – 8 Ağustos 2014, Cuma saat 17:00

Sınav yerinizi 13 Ağustos 2014 Çarşamba günü, sınav sonuçlarınızı 22 Ağustos 2014 Cuma günü Güney Kampüs YADYOK binası önündeki ilan panosundan veya YADYOK web sayfasından (www.yadyok.boun.edu.tr) öğrenebilirsiniz.

I. SINAV BAŞVURUSU YAPMAYACAK VE SINAV ÜCRETİ ÖDEMEYECEKLER:

2013 girişli Hazırlık sınıfı öğrencilerinin sınav başvurusu yapmaları gerekmemektedir. Bu öğrencilerimizin isimleri sınav listelerine alınacaktır ancak SOLAK öğrencilerin http://registration.boun.edu.tr adresinden ÖBİKAS kullanıcı adı ve şifresi ile “Student Information” alanına giriş yaparak solak olduklarını işaretlemeleri gerekmektedir.

2013/2014 akademik yılı Hazırlık sınıfı öğrencilerimizden TOEFL IBT ya da IELTS (Akademik) sınavına girerek genel toplamda minumum geçer notu almış (TOEFL IBT – 79 / IELTS – 6.5) ancak yazma bölümünde minimum geçer notu (TOEFL IBT Writing/Yazma bölümü: min. 22, Akademik IELTS Writing/Yazma bölümü: min. 6.5) alamamış olanlar, BUEPT/BÜYES  sınavı ile aynı tarihte, yani 14 Ağustos 2014 Perşembe günü saat 13:20’deki Yazma Sınavı’na (TWE) girebilirler. 

Bu sınava girmek için adayların, belirtilen başvuru tarih aralığında YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi’ne (Tel: 0212 359 45 03) en geç 8 Ağustos 2014 Cuma günü 17:00’a kadar isimlerini bildirerek kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

II. SINAV BAŞVURUSU YAPACAK ANCAK SINAV ÜCRETİ ÖDEMEYECEKLER:

KAYITLI durumda olan Hazırlık İzinli öğrencilerimizin, sınav ücreti ödemeden sadece sınav başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Sınav başvurusu için 21 Temmuz 2014, Pazartesi saat 14:00 – 8 Ağustos 2014, Cuma saat 17:00 tarihleri ve saatleri arasında http://registration.boun.edu.tr adresinden ÖBİKAS kullanıcı adı ve şifresi ile “Student Information” alanına giriş yapılarak ilgili YADYOK seçenekleri kullanılmalıdır.  

III. SINAV BAŞVURUSU YAPACAK VE  SINAV ÜCRETİ ÖDEYECEKLER:

 1. KAYITSIZ durumda olan Hazırlık Beklemeli öğrencilerimiz
 2. Yüksek Lisans adayları
 3. Yatay Geçiş başvurusunda bulunan adaylar
 4. ÖYP başvurusunda bulunan adaylar
 5. Af kapsamındaki öğrenciler
 6. Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olup iki yıl veya üzeri süredir eğitimine ara vermiş olanlar
 7. Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmayıp sınava girmek isteyen kişiler
 8. TOEFL IBT ve/ya Akademik IELTS  sınavlarından genel toplamda başarılı olup sadece Yazma Sınavı’na (TWE) girecek adaylar

KAYITSIZ Durumdaki Hazırlık Beklemeli Öğrencilerin Sınav Başvuru Prosedürü:

Sınav başvurusu için 21 Temmuz 2014, Pazartesi saat 14:00 – 8 Ağustos 2014, Cuma saat 17:00 tarihleri ve saatleri arasında http://registration.boun.edu.tr adresinden ÖBİKAS kullanıcı adı ve şifresi ile “Student Information” alanına giriş yapılarak ilgili YADYOK seçenekleri kullanılmalıdır. Daha sonra ilgili ekranda belirtilen sınav ücreti, Garanti Bankası ATM veya ofislerinden “Ödemeler -> Üniversite/ÖSYM -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” ya da Internet Şubesinden “Ödemeler -> Kurum -> Üniversite/ÖSYM -> Üniversite -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” seçenekleri ile ödenmelidir. BANKALARDAKİ HAVALE VEYA EFT SEÇENEKLERİ KULLANILMAMALIDIR. (Ödemeler, Öğrenci Kimlik Numaraları ile yapılmaktadır.)

KAYITSIZ Hazırlık Beklemeli Öğrencilerin Sınav Ücretleri:

BUEPT: 130 TL;      TWE (Yazma): 50 TL;        Reading (Okuma): 40 TL;   Listening (Dinleme): 40 TL

Lisansüstü/Yatay Geçiş/ ÖYP Adayları/Ara Vermiş/Aflı Öğrenciler ve Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi Olmayıp Sınava Girmek İsteyen Kişilerin Sınav Başvuru Prosedürü ve Sınav Ücretleri:

Sınav başvurusu için 21 Temmuz 2014, Pazartesi saat 14:00 – 8 Ağustos 2014, Cuma saat 17:00 tarihleri ve saatleri arasında http://registration.boun.edu.tr adresinin ana sayfa duyurular bölümünde (“Announcements” başlığı altında) verilen ilgili link (BUEPT/BÜYES SINAV BAŞVURULARI-BÜ ÖĞRENCİSİ OLMAYANLAR) kullanılarak sınav başvuruları yapılmalıdır.  Sisteme kayıtlı olmayanların, öncelikle yeni kullanıcı oluşturmaları gerekmektedir.  Daha sonra ilgili ekranda belirtilen sınav ücreti, Garanti Bankası ATM veya ofislerinden “Ödemeler -> Üniversite/ÖSYM -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” ya da Internet Şubesinden “Ödemeler -> Kurum -> Üniversite/ÖSYM -> Üniversite -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti”  seçenekleri ile ödenmelidir. BANKALARDAKİ HAVALE VEYA EFT SEÇENEKLERİ KULLANILMAMALIDIR. (Ödemeler,  T.C. Kimlik Numaraları ile; Yabancı Uyruklu Adaylar için ise Pasaport Numaraları ile yapılmaktadır.)

Sınav Ücretleri:

BUEPT: 200 TL (Sınavın tüm bölümlerine-Okuma, Dinleme, Yazma- girecek adaylar için)    
Yazma (TWE): 70 TL (Sadece Yazma Sınavı’na girecek adaylar için)

TOEFL IBT veya Akademik IELTS  Sınavlarından Genel Toplamda Başarılı Olmuş Sadece Yazma Sınavı’na (TWE) Girecek Adayların Sınav Başvuru Prosedürü ve Sınav Ücretleri:

TWE yani Yazma Sınavı, BUEPT/BÜYES sınavı ile aynı gün, saat 13:20’de yapılmaktadır.   TOEFL IBT ve/veya Akademik IELTS  sınavlarından genel toplamda başarılı olup (TOEFL IBT: min. 79, Akademik IELTS: min. 6.5 puan) yazma bölümünde başarısız olanlar (TOEFL IBT Yazma bölümü: min. 22, Akademik IELTS Yazma bölümü: min. 6.5), Yazma Sınavı’na (TWE) 21 Temmuz 2014, Pazartesi saat 14:00 – 8 Ağustos 2014, Cuma saat 17:00 tarihleri ve saatleri arasında http://registration.boun.edu.tr adresinden online başvuru yaparak ve sınav ücretini ödeyerek girebilirler. TWE sınavında başarılı olanların, İngilizce yeterlilik muafiyeti için TOEFL veya IELTS sonuç belgeleri ile YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi’ne (Tel: 0212 359 45 03) gelerek belgelerini onaylatmaları gerekmektedir.

Sınav Ücreti: 

Yazma (TWE): 70 TL

GENEL UYARILAR:

*Sınav başvurusu ya da ödemesi gerçekleşmeyen adaylar sınava giremez.
*Sınav ödemesi, online sınav başvurusu tamamlanmadan yapılamaz.
*8 Ağustos 2014 Cuma saat 17:00’dan sonra başvuru kabul edilmez.
*Sınav yapıldıktan sonra para iadesi yapılmaz.

 

SINAV GÜVENLİK KURALLARI

1. SINAVDA ADAYLARIN YANINDA BULUNDURMASI GEREKENLER:
 
Adayların sınava 2 adet resimli kimlik kartı ve siyah veya mavi renkte tükenmez kalemle gelmeleri gerekmektedir. Resmi kimlik kartındaki fotoğraf güncel veya iyi durumda değil ise adaydan başka bir kimlik kartı göstermesi istenebilir.

2. SINAVDA ADAYLARIN YANINDA BULUNDURMAMASI GEREKENLER:

 1. Cep telefonu, telsiz, çağrı cihazı vb. iletişim araçları.
 2. Fotoğraf makinesi, kamera, ses kayıt cihazları vb. görüntü ve ses kaydetmeye yarayan cihazlar.
 3. Tablet, taşınabilir bilgisayarlar vb. veri depolamaya elverişli elektronik cihazlar.
 4. Sınav sorularının yanıtlanmasında yardımcı olabilecek herhangi yazılı ve/veya kaydedilmiş kitap, broşür, ders notu, sözlük vb. her türlü yayın,

 

Yukarıda sözü geçen herhangi bir cihaz ve/veya aracın, sınav görevlileri tarafından bulunması halinde, sözü geçen cihaza ve/veya araca sınav görevlisi sınav süresi boyunca el koyacaktır.  Bu durumda cihazın kaybolma veya çalınmasından Üniversitemiz sorumlu tutulamaz.

3. SINAVDA UYGULANACAK KURALLAR

 1. Sınav salonuna girdikten sonra, adaylar ceketlerini salonda bulunan askılara asmalı ve

çantalarını ya oturdukları sıranın altına yerleştirmeli ya da görevlilerin görebileceği şekilde salonun ön veya arka bölümüne yerleştirmelidirler.

 1. Sınav sırasında adayların herhangi bir nedenle dışarı çıkması yasaktır.

 

 1. Sınav sırasında adaylar sınav görevlilerinin her türlü talimatlarına uymak zorundadır.
 1. Sınav görevlilerinin talimatlarına uymayan, sınav görevlilerine hakaret eden, fiilî saldırıda

bulunan ve tehdit eden, sınav huzurunu bozacak herhangi bir eylemde bulunan, sınav salonunu terk etmesi yasaklanan zaman içinde terk eden ve sınavın yapılmasını herhangi bir şekilde engelleyen adayların kimlik bilgileri sınav görevlileri tarafından “Sınav İptal Tutanağı” na yazılır ve sınavlarının tüm bölümleri geçersiz sayılır.

4. KOPYA ÇEKME HALİNDE UYGULANACAK İŞLEMLER

Sınav sırasında kopya çeken, çekmeye teşebbüs eden, kopya veren ya da kopya çekilmesine yardım eden adayların sınavlarının tüm bölümleri geçersiz sayılacak ve haklarında disiplin işlemleri başlatılacaktır. İsimleri sınav görevlileri tarafından “Sınav İptal Tutanağı”na yazılarak sınavlarının tüm bölümleri geçersiz sayılacaktır.

a) Sınav görevlileri sınava giren diğer öğrencileri rahatsız etmemek için kopya çeken, çekmeye teşebbüs eden, kopya veren ya da kopya çekilmesine yardım eden adayları, sınavın ilgili bölümü bitenceye dek uyarmak zorunda değillerdir. Sınav görevlileri, sınavın o bölümü bittiğinde kopya çekmeye veya vermeye teşebbüs eden adayları uyarır ve sınavlarının tüm bölümlerinin geçersiz kılınması için gerekli işlemleri başlatır.

b) Sınav görevlileri kopya çeken, çekmeye teşebbüs eden, kopya veren ya da kopya çekilmesine yardım eden adayları, kopya eylemi tespit edildiği anda uyarmayı seçer ise uyarılan adaylar sınav görevlilerinin talimatlarına uymak zorundadırlar ve sınavlarının tüm bölümleri geçersiz sayılır.

c) Sınav sırasında kopya çeken, çekmeye teşebbüs eden, kopya veren ya da kopya çekilmesine yardım eden adaylar, sınav görevlileri tarafından ne zaman uyarılırsa uyarılsın, o anda sınav görevlilerinin talimatlarına uymak zorundadır. Sınav görevlilerinin talimatlarına uymayan, sınav görevlilerine hakaret eden, fiilî saldırıda bulunan ve tehdit eden, sınav huzurunu bozacak herhangi bir eylemde bulunan ve sınavın yapılmasını herhangi bir şekilde engelleyen adayların isimleri sınav görevlileri tarafından “Sınav İptal Tutanağı”na yazılır, güvenlik görevlileri çağrılır ve sınavlarının tüm bölümleri geçersiz sayılır.

Yukarıda açıklanan sınavda uygulanacak kurallardan herhangi birine aykırı hareket ettiği tespit edilen adayların tüm sınavları geçersiz sayılır.

BUEPT/BÜYES Başvuru Kılavuzu

YADYOK proficiency example